Kiedy ubezpieczenie OC nie zostanie przedłużone automatycznie?
W Rudzie Śląskiej i innych miastach Polski według statystyk Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego po drogach jeździ nawet 250 tysięcy samochodów bez OC. Tylko w ubiegłym roku kierowcy bez ubezpieczenia dla swojego pojazdu spowodowali ponad 6 tysięcy wypadków. Dlaczego niektóre polisy nie przedłużają się automatycznie?

Dlaczego brak OC sprawcy to problem poszkodowanego?

Generalnie poszkodowanych na drodze, gdzie sprawca nie posiadał ważnej polisy ubezpieczeniowej chroni ustawa i instytucja w postaci Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To Fundusz wypłaca odszkodowania, aby poszkodowany nie tracił pieniędzy. Problem polega jednak na tym, że zlikwidowanie szkody, kiedy kierowca ma ubezpieczenie OC w Rudzie Śląskiej trwa zazwyczaj do miesiąca czasu. W przypadku, gdy o odszkodowanie ubiegamy się w UFG cała procedura może wydłużyć się nawet do trzech lat. Co więcej, jeśli przekroczy ten czas, sprawa ulega przedawnieniu i kierowca nie ma co liczyć na odszkodowanie.

Co grozi kierowcy, który nie ma OC?

Jeżeli spowodujemy wypadek bez ubezpieczenia OC będziemy musieli zapłacić za szkody z własnej kieszeni. UFG po wypłaceniu odszkodowania będzie bowiem domagać się zwrotu pieniędzy od osoby prywatnej. Co więcej, czeka nas jeszcze zapłacenie kilkutysięcznego mandatu, który również wystawia Fundusz. Przy okazji warto wiedzieć, że nawet jeśli nasz samochód stoi w garażu, ale jest zarejestrowany, to musi mieć ubezpieczenie OC Ruda Śląska, w przeciwnym razie system UFG może wyłapać przerwę w polisie i nałożyć mandat, mimo że nie spowodowało się żadnej szkody.

Dlaczego kierowcy nie posiadają OC?

Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie, jak to możliwe, że nie wszyscy mają ubezpieczenie samochodu. Pomijając tych, którzy robią to z premedytacją, bo szkoda im kilkuset złotych miesięcznie, to istnieją dwa powody, przez które kierowca może nie mieć ważnego OC. Generalnie polisa przedłuża się sama, po zakończeniu poprzedniej, a my dostajemy tylko informację o tym, że musimy ją opłacić. Jeżeli jednak dopiero co kupiliśmy używany samochód i przepisaliśmy tylko poprzednie OC na siebie, wtedy nie przedłuży się ono automatycznie. Nie będzie też takiej możliwości jeśli mieliśmy ubiegłą składkę rozłożoną na raty i nie opłacimy jednej z nich. Takie wpadki powodują później, że trzeba płacić karę za przerwę w OC, dlatego warto to kontrolować.