Po czym poznać dobre place zabaw?

Place zabaw to nie przywilej, a coś co należy się maluchom. Dlaczego wokół jest niewiele miejsc z prawdziwego zdarzenia – bezpiecznych, certyfikowanych i kolorowych? Co zrobić, żeby zmodernizować plac zabaw rodem z PRL.

Idziesz na plac zabaw? Zwróć uwagę na bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest bardzo ważny elementem przy wyborze miejsca zabaw dla maluchów. Niestety, wciąż tak wiele osób nie doceni tego typu kwestii. Opiekunowie często nie przypatrują się jakości urządzeń, na których bawią się maluchy, a te pozostawiają sporo do życzenia. Skorodowane huśtawki, które ledwo trzymają się podłoża, niestabilne sprzęty. To wszystko sprawia, że korzystanie z takich miejsc jest mało wskazane dla naszych pociech. Stąd tez tak ważne jest, by wybierać tylko sprawdzone place zabaw, które są bezpieczne i posiadają stosowane certyfikaty. Jak można to sprawdzić. Już sam wygląd może dużo powiedzieć o jakości urządzeń na placu zabaw. Widać, że sprzęty są solidne i dobrze przytwierdzone. Dla pewności można jeszcze udać się do zarządcy terenu, by sprawdzić, czy urządzenia na placu zabaw są w pełni bezpieczne. Powinien nam pokazać stosowne certyfikaty potwierdzające jakość używanych sprzętów. Lepiej wybierać tylko place zabaw z prawdziwego zdarzenia wykonane z solidnych materiałów, które bardzo dobrze się trzymają, a do są kolorowe i robią naprawdę dobre wrażenie. To powoduje, że maluchy chcą się na nich jak najdłużej bawić.

Co zrobić, kiedy w pobliżu nie ma fajnego placu zabaw?

Są na to różne sposoby. Jednym z nich jest napisanie petycji do zarządcy danego terenu z prośbą, by zainteresował się tego typu rzeczami. Najlepiej zebrać listę podpisów, by pokazać, że sprawa jest pilna. Niestety, czasem i to nie wystarcza. Wtedy trzeba szukać innych rozwiązań. Jednym z nich jest budżet obywatelski. W dużym skrócie to program polegający na tym, że można starać się o dodatkowe środki z budżetu miasta lub gminy. Są one do dyspozycji mieszkańców, bo to oni najlepiej wiedzą, co jest potrzebne ich miejscu zamieszkania. Z tego właśnie powodu jest to tak ważne. Należy jednak pilnować harmonogramu. W każdym mieście są inne terminy na składanie wniosków. Jeśli je przegapimy szanse na taką inwestycje są zerowe. Procedury są bardzo rozbudowane. Trzeba więc przypilnować wszystkich terminów. Na szczęście z budżetu obywatelskiego z roku na rok powstaje coraz więcej inwestycji. To skuteczny sposób na porządne place zabaw na osiedlu czy innych miejscach, by mieć gdzie chodzić z dziećmi.