Jak powinna dokładnie wyglądać toga radcy prawnego?

Na sali sądowej przedstawiciele prawa, czyli sędziowie, prokuratorzy, adwokaci czy radcy prawni muszą mieć na sobie określony strój. Jest to zawsze toga, która różni się w zależności od wykonywanej funkcji. Wygląd tego stroju dla radcy prawnego opisuje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 2000 roku.

Ogólny wygląd togi radcy prawnego

Przede wszystkim toga zawsze musi być czarna. Rozporządzenie mówi o tym, że jest to fałdzista suknia z lekkiego materiału. Musi to być wełna lub materiał wełnopodobny. Jego wybór jest dowolny i należy do właściciela, choć warto na to zwrócić uwagę, ponieważ jak w tradycyjnych ubraniach, jakość materiału ma znaczenie dla komfortu noszenia. Toga radcy prawnego ma zawsze taką samą długość, musi się bowiem kończyć 25 centymetrów nad ziemią, czyli nad kostkami. Dlatego ważne jest, aby dokładnie wziąć miarę z osoby, która będzie ten strój w przyszłości nosiła. U góry toga ma odcinany karczek o szerokości 21 centymetrów. Strój ten u dołu, w obwodzie ma od 2,70 do 2,78 metrów. Co ważne, od karczka ułożona jest kontrafałdy, po trzy znajdują się na obydwu przodach togi, a siedem znajduje się na plecach.

Ważne są wszystkie detale w todze

Również kołnierz togi musi wyglądać dokładnie tak, jak opisuje to rozporządzenie. Kołnierz jest więc płaski oraz okrągły, pod szyją zapinany jest na haftkę. Jego szerokość z tyłu wynosi zawsze 18 centymetrów, a z przodu 16 centymetrów. Każda toga radcy prawnego jest zapinana na pięć guzików, wszystkie są zakryte materiałem i niewidoczne. U góry togi rękawy ułożone są w kontrafałdy, których może być od 7 do 9, zszytych tak, aby tworzyły bufy. Obwód rękawa u dołu wynosi 75 centymetrów, a po jego odwinięciu tworzy się mankiet, którego szerokość wynosi 10 centymetrów. Przy przegubie ręki można zainstalować zatrzask, który posłuży do jego przypięcia.

Nie zawsze widoczne, ale ważne dodatki

Po obu stronach wewnętrznych z przodu każdej togi znajduje się podszycie, czyli listwy, które mają szerokość 10 centymetrów i są zrobione z tego samego materiału co reszta stroju. Karczek togi podszyty jest podszewką koloru czarnego, a razem z przodem togi oraz bokami szyty jest podwójną stebnówką, której szerokość wynosi pół centymetra. Z przodu kołnierza zawsze wszyty jest zawód, którego kolory różnią się w zależności od tego, jaki zawód prawniczy reprezentuje właściciel.