Iniekcje doszklistkowe – sposób na walkę między innymi z AMD

Iniekcje doszklistkowe to zabieg, który jest coraz bardziej popularny w Polsce. Sprawdź, na czym on polega oraz jakie preparaty są podawane w przypadku zastrzyków do oka.

Czym są iniekcje doszklistkowe?

Iniekcje doszklistkowe stanowią zastrzyk wykonywany do gałki ocznej (wnętrza ciałka szklistego), dzięki czemu podawane leki wykazują wyższy poziom działania i wnikają w głąb narządu wzroku, w efekcie czego leczenie okulistyczne jest znacznie bardziej efektywne.
Dla większego komfortu psychicznego pacjenta, podaje się przed samym zabiegiem, znieczulenie miejscowe. Dzięki temu, zabieg jest całkowicie bezbolesny i w pełni bezpieczny. Ponieważ wszelkie zastrzyki i operacje wykonywane na gałce ocznej budzą olbrzymi stres i niepokój wśród pacjentów, czemu niejednokrotnie towarzyszą ataki paniki, zabieg wykonuje się niezwykle cienką igłą, w warunkach pełnej dezynfekcji, co podwyższa poziom komfortu i może być przyczyną redukcji niepożądanego napięcia i stresu.

Z jakich preparatów korzystają okuliści?

Lekami podawanymi wraz z zastrzykiem są w przeważającej mierze:
– Avastin (przy chorobach takich, jak: AMD, DME, RVO, CSR, PDR, neowaskularyzacja podsiatkówkowa),
– Eylea (przy chorobach takich, jak: AMD, CRVO)
– Lucentis (przy chorobach takich, jak: AMD, DME, RVO, CSR, neowaskularyzacja podsiatkówkowa),
– Ozurdex (przy chorobach takich, jak: RVO, stany zapalne błony naczyniowej).

Preparaty – jakie mają przeciwskazania?

Każdy z leków ma określone przeciwwskazania, związane z kondycją zdrowotną pacjenta i uczuleniami na składniki preparatu. Z tego względu, przed każdym zabiegiem z pacjentem przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, połączony z dokładnym opisem całego procesu iniekcji doszklistkowej. Ma to na celu nie tylko uniknięcie nieoporządzanych, a potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia, skutków ubocznych, lecz także zapewnienie pacjentowi możliwie komfortowych warunków i poczucia spokoju.

Ile razy trzeba wykonać zabieg?

Zwykle iniekcje doszklistkowe wiążą się z koniecznością wykonania serii trzech wstrzyknięć w odstępach miesięcznych. Przez wzgląd na to, istotne jest, aby zabieg przeprowadzał profesjonalista z wiedzą na wysokim poziomie i wieloletnim doświadczaniem, popartym praktykami w gabinetach okulistycznych. Prawidłowo przeprowadzony zabieg nie zniechęci pacjenta do wykonania kolejnych serii strzyknięć, bez których zakończenie leczenia nie byłoby możliwe.