Kto korzysta na wprowadzeniu budżetu obywatelskiego?

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się pomysł wprowadzania budżetu obywatelskiego. Na czym to konkretnie polega. http://budzet-obywatelski.pl/jakie-korzysci-niesie-ze-soba-wprowadzenie-budzetu-obywatelskiego/ – i czy w ogóle są jakieś? Kto korzysta bardziej – obywatele czy władza?

Budżet dla obywateli

Budżet obywatelski jest wydzieloną częścią budżetu miasta, a czasami gminy przeznaczonym na realizację projektów obywatelskich. Oznacza to tyle, że o przeznaczeniu budżetu obywatelskiego decydują mieszkańcy i to w sposób bezpośredni. Mogą więc zarządzać przestrzenią i realizować projekty jakie tylko chcą.

Największe korzyści dla obywateli

Jakie korzyści niesie wprowadzenie budżetu obywatelskiego z perspektywy mieszkańców? Przede wszystkim chodzi o to, iż w razie wystąpienia jakichkolwiek nowych potrzeb nie muszą już prosić się władz o pieniądze, lecz sami mogą zdecydować na przykład o wyremontowaniu drogi. Oczywiście, zwykle nie jest możliwe przeprowadzanie wielkich zmian z budżetu obywatelskiego, gdyż nie jest on dostatecznie duży. Niemniej jednak, najistotniejsze potrzeby zwykle udaje się zaspokajać.

Jak korzysta władza?

Jak się okazuje, władza także znacząco zyskuje na wprowadzeniu budżetu obywatelskiego. Przede wszystkim zyskuje bardzo wiele w oczach obywateli. Rzecz w tym, iż obywatele doceniają rządzących, którzy są zdolni podzielić się władzą. Są oni postrzegani jako politycy wsłuchujący się w głos obywateli i wychodzący im na przeciw. Wydaje się więc, że budżet obywatelski to projekt, który jest korzystny dla obu stron.