Laserowe usuwanie zaćmy – czy jest to skuteczny zabieg?

Zaćma to wrodzona lub związana z degeneracją oka choroba, która jest obecnie najczęstszą przyczyną całkowitej utraty wzroku przez ludzi na świecie. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią blisko milion osób. Zobacz, w jaki sposób chorzy mogą walczyć z zaćmą.

Co to jest zaćma?

Zaćma polega na powstawaniu plam na soczewce oka oraz jego mętnieniu co prowadzi do stopniowej utraty wzorku, zaczyna się jednak od postępującej regularnie wady wzroku u osoby chorej. Zaćma występuje zdecydowanie częściej u kobiet, a wiek w którym pojawią się najczęściej to około 60 rok życia. Ostatnie badania wykazały że każda osoba, która ukończyła 70 rok życia w pewnym stopniu choruje na zaćmę. Na chorobę tę są również bardziej narażone osoby u których w rodzinie któryś z bliskich chorował lub choruję na zaćmę. Schorzenie to można również nabyć w wyniku zachorowania na niektóre choroby takie jak: cukrzyca, zapalenie rogówki i twardówki. Możliwe jest również urodzenie się z zaćmą.

Laserowe usuwanie zaćmy

Obecnie najskuteczniejszą metoda leczenia zaćmy jest usunięcie jej metodą laserową. Jednak laserowe usuwanie zaćmy w Polsce wykonuje jedynie kilka klinik okulistycznych. Sam zabieg trwa jedynie kilka minut i jest bardzo bezpieczny ze względu na to, że najbardziej skomplikowana część zabiegu wykonuje laser sprawia to, że ryzyko pomyłki jest maksymalnie zminimalizowane. Dodatkowym atutem zabiegu jest możliwość skorygowania astygmatyzmu jeśli pacjent na taką choruje. Laserowy zabieg usuwania zaćmy nie wymaga również skomplikowanej rekonwalescencji po jego wykonaniu a pacjent bardzo szybko odzyskuje nie tylko całkowite widzenie, ale również pełną sprawność fizyczną po operacji w zaledwie jeden dzień. Dodatkowym atutem jest całkowita bezbolesność ze względu na podanie znieczulenia kroplowego oraz leków powodujących rozluźnienie. Nie ma również wielu przeciwwskazań do wykonania laserowego usuwania zaćmy – jedynie przebyty niedawno zawał lub udar eliminują pacjenta. Bardzo ważny jest odpowiedni i przemyślany wybór kliniki w, której chcemy wykonać laserowe usuwanie zaćmy.
Ważne by znajdowały się w niej profesjonalne i nowoczesne sprzęty a w samej klinice by pracowali rekomendowani specjaliści z zakresu okulistyki.