Mix warzyw: dobry sposób, by nauczyć dziecko zdrowego odżywiania

Dzieci bardzo nie lubią warzyw. Wie o tym praktycznie każdy. Na forach internetowych aż huczy od dobrych porad na temat tego, jak zachęcić pociechy do zdrowego odżywiania. Jedną z lepszych rad jest postawienie na różnorodność. Wbrew pozorom przygotowanie urozmaiconego posiłku nie musi zajmować dużo czasu. Są na to pewne sposoby…

Mrożonki nie są takie złe…

Choć wiele osób nie kupuje mrożonek, gdyż uważają, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, to niektórzy nie wyobrażają sobie bez nich prowadzenia kuchni. To bardzo ważne. Istnieje przekonanie, że mrożonki nie mają tylu witamin co świeże warzywa, są nieodpowiednie przechowywane i tworzy się je z odpadów produkcyjnych. Oczywiście takie sytuacje też się zdarzają, jednak zdecydowanie należą one do rzadkości. Obecnie producenci stawiają poprzeczkę bardzo wysoko. Jeśli już decydują się na mix warzyw, to przykładają dużą uwagę do tego, by w odpowiedni sposób je składować. Używają tylko świeżych warzyw, które zamawiają u sprawdzonych producentów, najlepiej z ekologicznych farm. To powoduje, że mieszanki warzyw mogą być bardzo zdrowe i z powodzeniem będzie można z nich przygotować pyszne i sycące danie. To powoduje, że po takie rozwiązanie sięga wielu rodziców. Dzieci lubią, kiedy ich talerz jest kolorowy. Są wtedy bardziej skłonne do tego, by spróbować jak smakują tego typu dania. Zachęca ich bowiem sam wygląd. Samemu mało kto ma czas, by obierać kilka różnych warzy, gotować je i podawać. Jeśli już zabieramy się samodzielnie za gotowanie, najczęściej robimy to jak najmniejszym kosztem pracy. Kupujemy jeden rodzaj warzy, obieramy i przyrządzamy. Niestety, dla dzieci takie gotowanie może okazać się mało atrakcyjne. W ich przypadku znacznie lepiej sprawdzi się gotowy mix warzyw. Który wystarczy jedynie odgrzać i delikatnie przyprawić, by wyglądał i smakował zachwycająco.

Dawaj dobry przykład

Same mrożonki czy warzywa marynowane lub też w formie past czy musów to jeszcze nie wszystko. Wybór tego typu produktów na rynku jest spory. Trzeba dawać dziecku dobry przykład i pokazywać mu, że nie tylko ono musi to jeść. Rodzice też dbają o zdrowe odżywiania spożywają dużo warzyw. W ten sposób można przekonać dziecko do tego, by dobrze się czuło i chętniej sięgało po zdrowe rzeczy. Jeśli rodzice nie jedzą warzy, czemu mi je dają – może pomyśleć pociecha. I faktycznie na to pytanie będzie bardzo trudno odpowiedzieć. Tym bardziej, że taka porcja witamin jest zalecana w codziennej dzieci i to niezależnie od wieku.