Nietypowy plac zabaw z nakrętek

Plastik jest rodzajem tworzywa sztucznego. W dzisiejszych czasach, gdy praktycznie wszystko jest wykonywane z plastiku, coraz większym problemem staje się składowanie oraz recykling tego tworzywa. A używane jest ono we wszystkich sferach życia ludzkiego od branży spożywczej, przez branżę meblową na branży samochodowej kończąc. Najgorszym z możliwych sposobów na pozbycie się niepotrzebnych już plastikowych części czy opakowań jest ich spalanie. Powoduje to jednak zły wpływ na środowisko naturalne. Dlatego też często powstaje pytanie: co zrobić z różnymi plastikowymi rzeczami?

Recycling

Istnieje wiele możliwości na ponowne wykorzystanie niektórych rzeczy. Na przykład nakrętki nadają się do tworzenia kreatywnych zabaw dla dzieci, do uczenia liczenia, i tym podobne. Już od wielu lat szkoły, sklepy czy inne placówki organizują zbiórki plastikowych nakrętek od napojów, wody czy mleka. Zbierane są zazwyczaj w dobrej sprawie, ponieważ ich późniejsza sprzedaż pozwoli na zakup komuś choremu, niezbędnego sprzętu, na przykład wózka inwalidzkiego. Niezwykle ciekawy wydaje się być pomysł, który wykorzystano w Poznaniu – plac zabaw z nakrętek! Place zabaw są bardzo potrzebne w każdym większym, czy mniejszym mieście, ponieważ dzieci muszą się mieć gdzie bawić. W momentach, gdy takich placów zabaw nie ma, dzieci muszę bawić się w innych, niewyznaczonych do tego, miejscach, co skutkować może uszkodzeniami samochodów, kwiatów czy nawet domów.

Poznań wzorem do nasladowania

Plac zabaw na jednym poznańskim osiedlu wykonany jest praktycznie w stu procentach z nakrętek. Do jego budowy zużyto ich około 750 tysięcy, co jest niewyobrażalnie dużą sumą. Wszyscy mieszkańcy osiedla oraz okoliczne szkoły włączyły się w ten projekt zbierając nakrętki. Później trafiły one do firmy, która z przetopionego plastiku wykonała atrakcje dla dzieci. Jest to rozwiązanie niezwykle ekologiczne, ponieważ plastik, w zależności od rodzaju, może rozkładać się od 100 nawet do 1000 lat!
Plac zabaw z nakrętek pokazuje, że wszystkiemu można nadać drugie życie i jednocześnie może stać się to użyteczne dla wszystkich.