Plac zabaw – miejsce zabawy i nauki

Dzieci mają w sobie niezliczone pokłady energii. Uwielbiają bawić się na świeżym powietrzu, biegać, skakać, robić wiele rzeczy na raz. Uwielbiają wręcz zabawy na placu zabaw. Często na placach możemy spotkać mamy z dziećmi, ojców bawiących się razem ze swoimi, pociechami lub także całe rodziny miło spędzające czas. To właśnie tutaj dzieci poznają świat, eksperymentują, bawią się, a zarazem też i uczą.

Zadbaj o rozwój swojego dziecka

Z pewnością każdy rodzic chce dla swoich dzieci jak najlepiej. Zabierając swoje pociechy na plac zabaw, musimy zadbać o to, żeby nic im się nie stało. Każdy plac zabaw powinien posiadać swój regulamin, dobrze byłoby gdyby wisiał on w widocznym miejscu, tak, by każdy mógł się z nim swobodnie zapoznać. Ważna sprawą jest też ogrodzenie, które powinno znaleźć się dookoła placu zabaw, szczególnie wtedy, gdy nasz plac zabaw umieszczony jest w dosyć nietypowych miejscach, np. przy ruchliwej ulicy. Dziecko, widząc ogrodzenie, będzie wiedziało, że tylko na tym obszarze może się bawić. Ogrodzenie pomaga także przed wizytami zwierząt lub osób nieproszonych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Odpowiedzialny rodzic na pewno zainteresuje się także nawierzchnią. Na pewno nie są odpowiednie miejsca, w których posiana jest trawa lub położona ziemia, gdyż wszystko wtedy uzależnione jest od pogody. Strefa upadku dziecka z danego urządzenia musi być bez jakichkolwiek kamieni, czy też korzeni. Sprzęty na placu zabaw nie powinny być ustawione za blisko siebie. Urządzenia muszą być solidne i stabilne. Niedopuszczalne są żadne wystające gwoździe, śruby ani ostre krawędzie. Rodzic, dbając o bezpieczeństwo swojego malucha musi dopasować sprzęt, na którym będzie się bawił do jego wieku, Maluch nie może mieć problemu z wejściem na drabinkę. Jeśli jakieś sprzęty są nagrzane słońcem, powinniśmy raczej z nich zrezygnować, gdyż dziecko może się poparzyć.
Plac zabaw to miejsce uwielbiane przez najmłodszych. Jednak zawsze na pierwszym miejscu musimy stawiać dobro naszych dzieci. Warto wybrać takie place do zabawy, które zapewnią naszemu maluchowi odpowiednie warunki do zabawy i rozwoju.