Place zabaw budżet obywatelski – miejsce nie tylko dla dzieci

Place zabaw to powszechnie znane miejsca zabaw dla dzieci. Powstają wszędzie tam, gdzie są jakieś większe skupiska ludzkie, zarówno w dużych miastach jak i na terenach wiejskich. Bez problemu znajdzie się je na „młodych” osiedlach i tych nieco starszych, pamiętających technologię budowy bloków przy wykorzystaniu płyt. Chętnie korzystają z nich matki z dziećmi ale też i prywatne żłobki czy przedszkola, które często ze względu na brak miejsca, nie mogą sobie pozwolić na to, by zorganizować swój własny plac zabaw.

Czas na drobne zmiany

Niestety ich stan bywa często w opłakany, a huśtawki i karuzele pamiętają czasy młodości matek towarzyszącym swoim dzieciom. Dlatego to właśnie place zabaw budżet obywatelski traktuje priorytetowo. Bo dzieci bawić się gdzieś muszą. Nie tylko wpływa to na ich rozwój motoryczny, społeczny i poznawczy w ogóle ale też w dobie wszędobylskich komórek i komputerów, (kiedy ciężko jest je oderwać od ekranów smartfonów i telewizorów), ciekawie urządzone place zabaw mogą stanowić fajną alternatywę na spędzanie wolnego czasu. I to jeszcze na świeżym powietrzu i w prawdziwej, a nie wirtualnej grupie rówieśników. Dodatkowo takie place zabaw spełniają jeszcze jedną ważną funkcję -integrują bowiem nie tylko swoich najmłodszych użytkowników ale też i tych trochę starszych.

Miejsce spotkań rodzin

Mamy mogą poznać inne mamy z sąsiedztwa, a babcie inne starsze panie opiekujące się swoim wnuczętami. Dzięki temu w lokalnej społeczności nawiązuje się pewna więź, a ludzie przestają być sobie anonimowi. Wtedy dużo łatwiej jest poprosić np. sąsiadkę, by przy okazji odbierania swojego dziecka ze szkoły, odebrała i nasze bo my musimy pilnie zostać w pracy po godzinach. Z placów zabaw chętnie korzystają również i nastolatki, które mimo tego, iż próbują udawać dorosłych, lubią czasem poszaleć „jak dzieci”, a wtedy w ruch idą huśtawki i karuzele. Najczęściej robią to jednak wtedy, gdy maluchów na placu zabaw już nie ma po to, żeby nie było przysłowiowego „obciachu”. Tak więc place zabaw budżet obywatelski to specyficzne i warte wsparcia miejsca na mapie każdego osiedla, wsi czy miasteczka.