Toga adwokacka to symbol adwokatów na sali sądowej w Polsce

Niewiele osób orientuje się, dlaczego przedstawiciele prawa na salach sądowych noszą togi, nie wiedzą też, czym różnią się one od siebie i w jaki sposób na korytarzach sądowych odróżnić od siebie adwokata, radcę prawnego, sędziego czy prokuratora. A jest to ważne, aby mieć chociaż podstawę takiej wiedzy.

Skąd wzięły się togi?

Zwyczaj noszenia tóg przez przedstawicieli zawodów prawniczych wziął się już z czasów starożytności, kiedy to w Rzymie ci, którzy uprawiali prawo zaczęli mieć dojść noszenia ubrań wojskowych. Ponieważ prawo było dziedziną, którą mogli się zajmować tylko ludzie urodzeni jako wolni, to zaczęli oni przychodzić do sądów w tunikach, które były oznaką właśnie bycia wolnym człowiekiem. Tuniki te z biegiem czasu przeobraziły się w togi, które symbolizują zawód prawniczy. Po pewnym czasie ubiór ten zaczęli nosić również nauczyciele akademiccy i duchowni, wyodrębniając swój stan. Tradycyjnie ten ubiór więc pozostał wśród tych zawodów. Co jednak ważne, w każdym państwie togi mogą różnić się od siebie. W Polsce ich wygląd opisuje rozporządzenie ministra sprawiedliwości, dzieli je również na zawody, więc trochę różni się toga adwokacka od sędziowskiej czy prokuratorskiej.

Czego symbolem jest toga?

Toga, ze względu na swoją historię jest przede wszystkim symbolem niezależności prawa od państwa. Innymi słowy, prawnicy są niezależni od władzy politycznej i kierują się prawami państwa, a nie naciskami ze strony władz. Prawnicy mają bowiem służyć wszystkim obywatelom, a nie tylko oligarchom. Symbol ten stał się jeszcze bardziej dobitny, gdy sądy ludowe zaniechały tej tradycji i w czasach komuny przedstawiciele prawa ich nie nosili. A to tylko pokazuje, że toga to symbol niezawisłości sądów. Tóg nie ma także w sądach wojskowych.

Czym różnią się togi w Polsce?

W naszym kraju poszczególne zawody prawnicze odróżniane są kolorem dodatków w togach. Inną kolorystykę w różnych zawodach ma żabot oraz obszycia. I tak toga adwokacka ma je koloru zielonego, co symbolizuje nadzieję, ale jest to także antagonizm do czerwonego koloru prokuratora, który symbolizuje zagrożenie. Kolor fioletowy, przynależny sędziom jest symbolem neutralności i powściągliwości. Natomiast radcy prawni noszą dodatki koloru niebieskiego. W ten sposób w sądzie można odróżnić każdą z profesji.