Wypożyczenie kampera: O czym warto pamiętać, gdy zabieramy w podróż psa?

Jesteś właścicielem psa lub kota i chcesz go zabrać ze sobą w podróż kamperem? W takim razie ten artykuł jest idealny dla Ciebie. Sprawdź, o czym warto pamiętać, gdy bierzemy do samochodu campingowego czworonoga.

Jazda kamperem, a przepisy prawne

Polskie prawo nie określa jednoznacznie, jak należy przewozić zwierzęta, gdy decydujemy się na wypożyczenie kampera, ani nawet, kiedy jedziemy zwykłym samochodem osobowym. Jedynie w artykule 63 kodeksu drogowego znajduje się informacje, że każde zwierzę musi być transportowane w bezpieczny sposób. Czyli jaki? Jest to jednoznaczne z zakupem transportera dla małego psa. Mały pies, czyli taki który waży do 10kg, powinien być przewożony w specjalnych transporterach. Rozmiar klatki zależy przede wszystkim od wielkości psa. Pamiętaj, że przy zakupie transportera, należy zwrócić uwagę na to, ile miejsca ma w nim Twój pies. Tego typu klatkę podczas jazdy unieruchamia się pasami bezpieczeństwa. Z kolei większe psy, czyli takie, które ważą od 10 do 30 kg, przewozi się, unieruchamiając je miękkimi, wykonanymi ze specjalnej pianki szelkami. Tego typu zapięcie przyczepia się do pasów bezpieczeństwa, dzięki czemu masz pewność, że Twój pupil nie będzie się przemieszczał w kamperze w trakcie jazdy.

Przygotuj psa do podróży

Jeśli Twój pies nigdy jeszcze nie jechał samochodem, to koniecznie musisz go przygotować do tej formy podróżowania. Postaraj się nie podawać mu żadnego jedzenia tuż przed podróżą. Za to możesz mu dać do picia wodę. Pierwsza wycieczka nie tylko kamperem, ale także zwykłym samochodem osobowym, jest, w szczególności dla małego szczeniaka, bardzo dużym stresem i przygodą, która, niestety, może wywoływać w nim chorobę lokomocyjną, dlatego też tak ważne jest przygotowania go do jazdy. Jeśli mówimy już o jeździe, to pamiętaj, aby zwracać większą uwagę na swój styl jazdy. Staraj się unikać gwałtownego hamowania czy ruszania, kiedy jest to możliwe. Ponadto unikaj używania klaksonu, którego dźwięk bardzo straszy psy.

Mata samochodowa to akcesorium, który ułatwi życie każdego kierowcy

Ostatnią kwestią, którą chciałabym poruszyć, jest mata samochodowa i jej zakup. To bardzo przydatny element, który pomaga w przewozie psów samochodem. Materiał ten przyczepia się do tylnych i przednich zagłówków, a jego zadaniem jest zabezpieczenie tylnej kanapy przed sierścią psa i uniemożliwia mu przedostanie się na przód auta. Jest to idealne rozwiązanie, gdy decydujesz się na wypożyczenie kampera.