ylaki – skleroterapia to sposób na ich wyleczenie

Ż

Piękne nogi, zdrowa skóra świetny stan układu krążenia to atrybuty, które każdy chciałby mieć. Niestety, są osoby, które cierpią na schorzenia żylne, a to jest przyczyną powstawania żylaków. Na szczęście można je leczyć. W jaki sposób?

Czym są żylaki?

Żylaki to silne i stałe rozszerzenie żył powierzchownych. Przyjmują one kształt wypukłych, guzowatych sznurów, splotów i kłębów. Tak poszerzone żyły są często pierwszym objawem przewlekłej choroby żylnej. Żylaki powstają w wyniku utrudnionego przepływu krwi w żyłach. Taki utrudniony przepływ jest często skutkiem choroby zastawek żylnych. W wyniku tego krew cofa się sprzed zastawki, a ciśnienie wewnątrz żył powoduje rozszerzenie ścianek i powstawanie uwypukleń i obrzęków.
Jednak zanim choroba stanie się widoczna, pacjent ma uczucie „zmęczonych” nóg. Ma wrażenie rozpierania od środka, uczucie ciężkości, mogą pojawić się skurcze i opuchlizna.
Co ciekawe, objawy pojawiają się zwykle wieczorem, natomiast po odpoczynku nocnym już ich nie ma.

Kto chortuje na żylaki?

Na żylaki chorują ludzie obciążeni genetycznie, ale również mogą zachować ci, którzy mają pracę stojącą, dźwigają ciężary czy są otyli. Powstawaniu żylaków sprzyja również mało ruchliwy tryb życia.
Aby starać się zapobiec chorobom żył należy dbać o swoje nogi. Dobrą profilaktyką będzie prowadzenie aktywnego trybu życia. Należy codziennie się gimnastykować, często spacerować, jeżeli lubimy to jeździć na rowerze. Dobrze jest też odwiedzać basen. Siedząc trzeba nogi unieść, tak by krew nie musiała płynąć „pod górę”. Należy unikać długotrwałego stania w miejscu a także unikać długotrwałego siedzenia w jednej pozycji.

Kiedy należy rozpocząć leczenie?

Jeżeli niestety dojdzie do powstania żylaków należy natychmiast rozpocząć leczenie. Jednym ze sposobów jest skleroterapia. Polega ona na ostrzykiwaniu żył specjalnymi preparatami , które powodują w konsekwencji zamknięcie żyły. Sam proces leczenia jest dość długi, i też nie każdy rodzaj żylaków nadaje się do takiej terapi. Przeciwwskazaniem też jest okres ciąży, alergie na leki, zakrzepica, nowotwory, a także podeszły wiek. W większości jednak przypadków skleroterapia jest stosowana z powodzeniem, ze względu na mało inwazyjną działalność. Jednakże stosuje się go do małych zmian, a zabieg musi być monitorowany ultrasonografem przez doświadczonego lekarza.
Dbajmy o nogi a będą nam służyć do późnej starości.