Zaćma i inne wady wzroku

Lista chorób oczu jest długa. Przeczytaj ten artykuł i zobacz, jakie choroby warto znać i jak się można przed nimi chronić.

Krótkowzroczność i dalekowzroczność

Lista możliwych wad oczu i chorób narządu wzroku jest bardzo długa. Jedne są mniej popularne, inne zaś znane niemal przez każdego. Przedstawimy kilka istotnych informacji na ten temat, aby wiedzieli Państwo jakie objawy mogą być powodem groźnego problemu i warto natychmiast wybrać się do okulisty. Zacznijmy od najbardziej znanych, a jest to krótkowzroczność i dalekowzroczność. Ta pierwsza dotyka najczęściej osoby młode, które bardzo dużo czasu spędzają przed komputerem. Zauważmy jednak, że to nie same ekrany komputerów powodują degradację wzroku, ale nieprawidłowa pozycja przed monitorem. Chodzi tu naturalnie o odległość w jakiej siedzimy. Powinna ona wynosić przynajmniej tyle, żeby wyciągając rękę nasze palce nie dotykały ekranu. Jeżeli jednak możemy usiąść dalej, to tym lepiej dla nas. Warto też od czasu do czasu zrobić sobie przerwę i popatrzyć przez okno, na zielone liście. Damy w ten sposób odpocząć zmęczonym oczom.

Zaćma – problem wielu Polaków

Kolejnym problemem, który ostatnimi laty staje się coraz bardziej nasilony, jest zaćma. Jest ona spowodowana przez mętnienie soczewki oka, które uniemożliwia docieranie promieniom światła do siatkówki. Charakterystyczne objawy to nieostre widzenie, oślepianie nawet przez słabe źródła światła, problemy z widzeniem kolorów. Choroba ta w początkowym stadium daje się łatwo wyleczyć, ale najczęściej jest przez ludzi bagatelizowana. Gdy bardzo się rozwinie, pozostaje tylko leczenie operacyjne. Przyczyny zaćmy nie są do końca poznane, dlatego każdy z nas może stać się jej ofiarą – dlatego w razie jakichkolwiek objawów zgłośmy się do okulisty, bo zaćma to naprawdę poważna choroba, której nie można lekceważyć.

Dalekowzroczność – co jeszcze warto wiedzieć na ten temat

Problem szeroko znany przez osoby po czterdziestym roku życia to dalekowzroczność. Jest to wada uniemożliwiająca ostre widzenie obiektów znajdujących się blisko oczu. Dlatego też osoby starsze zwykle czytają w okularach, ponieważ inaczej nie widzą tekstu. Dzieje się tak dlatego, że osłabieniu ulegają mięśnie gałki ocznej, które potrafią ustawić ją tak, by przedmioty znajdujące się blisko były maksymalnie wyostrzone. Z wiekiem ta naturalna wada pogarsza się, dlatego konieczne staje się używanie coraz mocniejszych okularów.